جمعه 5 تیر 1394 11:00 ق.ظ نظرات ()

قسمت نهم

رضاکیانی موحد

ظاهرا در ماه مبارک رمضان ،که در رسانه های رسمی جمهوری اسلامی ایران با لقب بهار قرآن معرفی می شود، در انتظار عمل به احکام قرآن نشستن چیزی جز سادگی و بلاهت را نمی رساند.  در نظر گردانندگان محترم این رسانه ها همین که حجم برنامه های دینی را مثلا چند برابر کنیم برای اینکه قرآن را از زمستان وارد نقطه ی اعتدال بهاری کنیم کافی است. اینکه چندین و چند سریال و شوی درپیتی و مزخرف بسازیم و از شبکه یا شبکه های تلویزیونی رسمی حکومتی که خود را ام القرای جهان اسلام می داند پخش کنیم و در آن به صورت غیرمستقیم به آیات و احکام قرآن دهن کجی کنیم نیز البته انشالله به حساب گربه بودن گذاشته خواهدشد.

سریال معروف ایکس را که می بینید متوجه می شوید که در زیرنویس رسما اعلام کرده عدد ایگرگ را به صورت پیامک به شماره ی زد ارسال کنید تا در قرعه کشی این سریال شرکت کرده و فلان قدر برنده شوید. در صورتی که خداوند متعال در آیه شریفه 90 سوره مبارکه مائده رسما قمار و بخت آزمایی را منع کرده و می‌فرماید «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ إِنَّمَا الْخَمْرُ وَالْمَیْسِرُ وَالأَنصَابُ وَالأَزْلاَمُ رِجْسٌ مِّنْ عَمَلِ الشَّیْطَانِ فَاجْتَنِبُوهُ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ؛ اى کسانى که ایمان آورده‌‏اید شراب و قمار و بتها و تیرهاى قرعه پلیدند و از عمل شیطانند پس از آنها دورى گزینید باشد که رستگار شوید»(مائده/90).

در توضیح ازلام و یا تیرهای قرعه باید گفت که مثلا ده نفر با هم شرط بندى مى کردند و حیوانى را خریدارى و ذبح نموده، سپس ده چوبه تیر که روى هفت عدد از آنها عنوان «برنده» و سه عدد عنوان «بازنده» ثبت شده بود، در کیسه مخصوصى مى ریختند، و به صورت قرعه کشى آنها را به نام یک یک از آن ده نفر بیرون مى آوردند، هفت چوبه برنده به نام هر کس مى افتاد سهمى از گوشت بر مى داشت و پولى در برابر آن نمى پرداخت، ولى آن سه نفر که تیرهاى بازنده را دریافت داشته بودند، باید قیمت حیوان را بپردازند بى آن که سهمى از گوشت داشته باشند، این چوبه هاى تیر را «ازلام» جمع «زلم» (بر وزن قلم) مى نامیدند. اسلام خوردن این گوشت ها را تحریم کرده (و آن را در ردیف خوردن خون و خوک و مردار و مانند آن قرار داد). البتّه نه به خاطر این که اصل گوشت حرام بوده باشد، بلکه به خاطر این که جنبه قمار و بخت آزمایى دارد.

ظاهرا آقایان محترم گرداننده ی شبکه های گوناگون سیما درباره ی بخت آزمایی نظری جز نظر علمای اعلام دارند. از نظر این دوستان هر چیزی که تعداد بینندگان برنامه های مزخرفشان را بالاببرد مباح و بلکه واجب و هر چیز دیگری که از تعداد بینندگان این برنامه ها بکاهد مکروه و بلکه حرام است. بر خلاف نص صریح قرآن و فتوای تمام علمای شیعه (و تا آنجا که من پرس و جو کرده ام علمای اهل سنت) رفتار می کنند، بخت آزمایی (که حرمت آن رسما در قرآن ذکر شده و آیه ی آن را در بالا نوشته ام، رواج می دهند)، باورهای دینی مردم را به سخره می گیرند، رفتارهای غیراخلاقی و ناهنجار را در جامعه رواج می دهند و بعد هم فریاد وااسلاما بر سر می دهند و متاسفانه در ام القرای جهان اسلام کسی نیست که فریادی برآورد و به عزیزان تشر بزند که فأین تذهبون؟

انشالله که خداوند متعال همگی ما را از شر این وسواس های خناث حفظ بفرماید. آمین