پنجشنبه 5 بهمن 1396 03:50 ب.ظ نظرات ()


 روزهای هشتم و نهم مارس 1862 در تاریخ جنگهای داخلی آمریکا روز مهمی بود. در طی این دو روز یک نبرد دریایی بسیار مهم بین نیروی دریایی شمالی ها و جنوبی ها درگرفت که در سرنوشت جنگ بسیار تأثیر گذار بود. اما نکته ی مهم این نبرد دریایی برای من نه اثرات استراتژیک یا تاکتیکی آن بود بلکه اصل قضیه این است که این جنگ اولین نبرد دریایی بین کشتی های آهنین در تاریخ به حساب می آید.

 

کشتی های جنگی با بدنه ی آهنین در آن زمان اختراعی نو محسوب می شدند. اولین کشتی آهنین کشتی فرانسوی گلوری بود که تنها 3 سال قبل به نیروی دریایی فرانسه تحویل داده شده بود. زمانی که جنگ های داخلی آمریکا شروع شد، هر دو طرف درگیر با اتکاء بر قدرت صنعتی خود شروع کردند تا نیروی دریایی خود را گسترش بدهند و از همین روی ساخت کشتی های آهنین هم در دستور کار قرار گرفت.

در روز اول نبرد کشتی آهنین جنوبی ها ، به نام ویرجینیا، توانست ضرب شستی به کشتی های شمالی نشان بدهد و آسیب فراوانی به کشتی های کنگره، کامبرلند و مینه سوتا وارد کند. اما تاریک شدن هوا و مجروح شدن تعدادی از خدمه ی ویرجینیا سبب شد تا این کشتی عقب نشینی کند و خود را برای ادامه ی عملیات در فردای آن روز آماده کند. ویرجینیا مجروحینش را در ساحل پیاده کرد و تعمیر قسمت های آسیب دیده ی آن آغازشد. ناخدای ویرجینیا ،کاپیتان بوکانان، از جمله ی مجروحین بود و در نتیجه فرماندهی کشتی در روز دوم نبرد به معاون او ستوان کاتسبی راجر جونز رسید.

سی.اس.اس ویرجینیا 

در حالیکه ویریجینیا برای نبرد فردا آماده می شد کشتی آهنین شمالی ها ،به نام مانیتور، توسط ستوان جان ال. وردن به صحنه ی نبرد رسید. شمالی ها امیدوار بودند که توسط مانیتور بتوانند از کشتی های چوبی خود در برابر حملات ویرجینیا حمایت کنند. وظیفه ی اصلی مانیتور حفاظت از کشتی به گل نشسته ی مینه سوتا بود. مانیتور به کنار مینه سوتا رفت و منتشر ماند.

 

یو.اس.اس مانیتور

در سپیده دم روز نهم مارس ویرجینیا برای شکار مینه سوتا به راه افتاد. 3 فروند کشتی از اسکادران رودخانه ی جیمز ویرجینیا را همراهی می کردند. مانیتور خود را بین مینه سوتا و ناوگان جنوبی ها قرار داد اما جونز در ابتدا نتوانست مانیتور را به عنوان یک کشتی جنگی تشخیص بدهد. او گمان می کرد که مانیتور یک دیگ بخار است که توسط مینه سوتا یدک کشیده شده است اما زمانی به اشتباه خود پی برد که ناچار بود با مانیتور مصاف بدهد. شلیک اول توسط ویرجینیا انجام شد که از بالای سر مانیتور عبور کرد و به پهلوی مینه سوتا اصابت کرد. مینه سوتا با توپهای کناری خود جواب آتش ویرجینیا را داد و ناخدایش به مانیتور علامت داد تا به ویرجینیا حمله کند.

 


 

پس از چند ساعت دور هم چرخیدن و آتشباری، هنوز هیچ یکی دو حریف نتوانسته بود دیگری را از میدان به در کند. زره آهنی هر دو شناور توانایی خود را در حفاظت از کشتی ها نشان دادند. ناخدای ویرجینیا چون فکر نمی کرد که مجبور شود با یک کشتی آهنین دیگر روبرو شود تنها گلوله های معمولی بار زده بود و گلوله ی ضدزره نداشت. توپهای مانتیور نیز از خرج اندکی بهره می گرفتند که سرعت کافی برای شکافتن زره ویرجینیا به گلوله هایش نمی داد. آزمایشهای بعدی نشان داد که این توپها را می توانستند با خرج بیشتری شلیک کنند. نبرد با اصابت اتفاقی یکی از گلوله های ویرجینیا به پل فرماندهی مانتیور به پایان رسید. ترکشهای این گلوله از شکاف دیده بانی نفوذ و موقتا چشمهای وردن را کور کردند. چون کس دیگری در عرشه نبود که بتواند جایگزین وردن بشود مانیتور به ناچار عقب نشینی کرد. پس از مدتی معاون وردن ،ستوان ساموئل دانا گرین، فرماندهی را در دست گرفت و دوباره به صحنه ی نبرد بازگشت. در این مدت که فرماندهی در مانیتور با بحران مواجه شده بود خدمه ی ویرجینیا گمان کردند که حریف در حال گریز از صحنه ی نبرد است. خود ویرجینیا نیز زخمهای جدی برداشته بود و جونز که فکر می کرد نبرد آن روز را برده است دستور بازنشینی به نورفولک داد. در همین زمان مانتیور سررسید و دید که ویرجینیا در حال دورشدن است اما چون گرین فکر می کرد که تنها وظیفه ی مانتیور حفاظت از مینه سوتا است به تعقیب ویرجینیا اقدام نکرد. در نتیجه ی این زد و خورد هر دو طرف خود را برنده ی اولین نبرد بین کشتی های آهنین اعلام کردند.

 

مانیتور دیگر در هیچ نبردی شرکت نکرد اما طرح منحصر به فرد آن صد و پنجاه سال بعد مانند ققنوس و در غالب رزمناو زوم والت سربرآورد. مانیتور در روز 31 دسامبر 1862 در سواحل کارولینای شمالی در اثر طوفان غرق شد. بدنه ی این کشتی تاریخی در سال 1976 در شانزده مایلی ساحل کشف شد و در طی یک سری عملیات غواصی قسمتهایی از آن ،از جمله پروانه،موتور بخار و برجک توپ آن، بازیابی شدند.

 

ویرجینیا هم البته سرنوشتی بهتر از مانیتور نیافت. در روز دهم می 1862 پیاده نظام شمالی ها نورفولک را اشغال کرد و چون بندری برای جنوبی ها باقی نمانده بود که ویرجینیا بتواند به آنجا فرار کند به فرمانده اش دستور دادند تا کشتی را غرق کند تا به دست شمالی ها نیافتد. توچهای ویرجینیا را برای استفاده ی پیاده نظام بازکردند و در روز یازدهم می ویرجینا با انفجار در ساحل جزیره ی کرانی غرق شد.

فیلم کوتاهی از این نبرد تاریخی را می توانید در اینجا ببینید.

 

 

مترجم رضا کیانی موحد

منبع: https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Hampton_Roads#March_9:_Monitor_engages_Virginia

نام

یو.اس.اس مانیتور

سی.اس.س ویرجینیا

طول(متر)

54.6

83.8

عرض(متر)

12.6

15.6

آبخور(متر)

3.2

6.4

جابجایی(تن)

1003

تقریبا 4100

پیشرانه

1 دستگاه موتور بخار به توان 320 اسب بخار

2 دستگاه دیگ بخار

1 پروانه

2 دستگاه موتور بخار به توان 1200 اسب بخار

4 دستگاه دیگ بخار

1 پروانه

سرعت(گره ی دریایی)

6

5-6

خدمه

49

حدود 320

سلاح

2 قبضه تو 11 اینچی

2 قبضه توپ 7 اینچی

2 قبضع توپ 6.4 اینچی

6 قبضه توپ 9 اینچی

2 قبضه هویتزر 12 پاوندی

زره(میلیمتر)

طرفین:70-127

عرشه:25

پل فرماندهی:229

برجک:203

طرفین: 25-76

عرشه:25

توپها:102