جمعه 15 تیر 1397 09:41 ق.ظ نظرات ()

در آوریل 1942، ورماخت 44 قبضه پک-40 در خدمت داشت. این سلاح کاملا موفق بود و تا سال 1943 پک-40 بدنه ی اصلی توپخانه ضدتانک آلمان را تشکیل داد.پک-40 سلاح ضدتانک استاندارد آلمان تا پایان جنگ بود و توسط آلمان به متحدینش عرضه شد. برخی از توپهای غنیمتی حتی توسط ارتش سرخ مورد استفاده قرار گرفتند. پس از پایان جنگ، پک-40 در چندین ارتش اروپایی( از جمله آلبانی، بلغارستان، چکسلواکی، فنلاند، نروژ، مجارستان و رومانی) استفاده شد.

در مجموع در حدود 23،500 قبضه پک-40 تولید شد و در حدود 6،000 قبضه ی دیگر برای مسلح کردن ادوات زرهی مورد استفاده قرارگرفتند. هزینه تولید هر واحد از آن در حدود 2200 نفر-ساعت و 12000 رایش مارک تخمین زده می شود. نمونه ی اتوماتیک و سبک تر، در حین حال سنگین ترین توپ نصب شده بر روی جنگنده های آلمانی، با نام BK 7،5 بر هواپیمای Henschel Hs129 نصب شد.

پک-40 در برابر تقریبا تمام تانکهای متفقین تا پایان جنگ موثر بود. با این حال، پک-40 خیلی سنگین تر از پک-38 بود، جابجایی آن دشوار بود و تحرک آن اندک. جابجایی آن بدون کشنده ی موتوری بر روی زمین های ناهموار دشوار یا غیر ممکن بود.

پک-40 در روسیه، جایی که برای مبارزه با جدیدترین تانکهای شوروی در آنجا مورد نیاز بود، آغاز به کار کرد. این توپ طراحی شده بود تا همان گلوله های زره شکاف، HE  و HL استاندارد در توپهای لوله بلندKwK 40  (مخصوص تانکها) را شلیک کند. علاوه بر این، یک گلوله ی زره شکاف مخصوص برای پک-40 وجود داشت که در نهایت بسیار کمیاب از کار آمد.

تفاوت عمده در گلوله هایی که توسط توپهای آلمانی 75 میلیمتری شلیک می شدند، در طول و شکل پوکه ی آنها بود. پوکه ی گلوله یKwK  دو برابر طول پوکه یKwK 37  با لوله ی کوتاه، و پوکه ی پک-40 یک سوم بلندتر از پوکه ی KwK 40  است.


پوکه بلندتر، خرج بزرگتری را به کار می برد و سرعت بیشتری به مرمی های زره شکاف می داد. سرعت دهانه ی پک-40 در حدود 790 متر بر ثانیه بود، در مقایسه با 750 متر بر ثانیه  برای KwK 40 L / 43. این سرعت در حدود یک سال پس از معرفی سلاح در دسترس بود. تقریبا همزمان، توپ پانزر-4 (KwK 40 L / 43 ) و توپ مشابه آن  L / 43، با لوله های بلندتر ( L / 48) ارتقا می یافتند، که برای آنها تا پایان جنگ به استاندارد تبدیل شد.

در صحنه ی نبرد، در تعدادی از موارد هشدار دهنده، پوکه ی L / 48  پس از شلیک از بارگذار نیمه اتوماتیک توپ، حتی در اولین شلیک (در وسایل نقلیه) خارج نمی شد. به جای تکیه ی بیشتر بر طراحی مجدد، آلمانها با کاهش خرج گلوله به این مشکل پاسخ دادند تا مشکل حل شود. خرج جدید موجب کاهش سرعت دهانه تا 750 متر بر ثانیه و یا در حدود 10 متر بر ثانیه بیشتر از نسخه اصلی L / 43 شد. با توجه به تغییرات متوسط در سرعت مرمی های بزرگ شلیک شده از یک اسلحه، این تغییر در عمل ناچیز بود. اولین اسناد رسمی از این تغییر متعلق به 15 می 1943  است که مقایسه ای با جزئیات از L / 43 و L / 48 را به دست می دهد. خلاصه ای از نتایج نشان داد که تفاوت بسیار کمی در توپ ها وجود دارد، به این معنی که ارتقا دادن آنها مزیت کمی به همراه داشت.

تمامی آزمایشهای رسمی KwK 40 L / 48  نشان می دهند که سرعت دهانه ی توپ750 متر بر ثانیه است. همانطور که در مورد پک-40 دیده می شود، از زمانی که خرج گلوله های زره شکاف سرعت مرمی را به 750 m / s کاهش داد در دید عوام بیشتر مشکل به نظر می رسید تا خارج نشدن پوکه از لوله ی توپ.

به دلایلی که به نظر می رسد در لابلای صفحات تاریخ گم شده اند، حداقل بعضی از پوکه های 75 میلی متری زره شکاف از خرجی استفاده می کرده اند که سرعت دهانه را به حدود 770 متر بر ثانیه می رساندند. اولین شلیک ثبت شده توسط آمریکایی توسط یک پک-40 سرعت 776 متر بر ثانیه را برای 9 شلیک نشان می دهد. احتمالا به دلیل این نتایج بود که بولتنهای اطلاعاتی دوره ای ("کتابچه راهنمای نیروهای نظامی آلمانی") سرعت دهانه ی 770 متر بر ثانیه را به گلوله های زره شکاف پک-40 نسبت می دهند، اگر چه بعد از جنگ، این رقم اصلاح شد. (جزوه ارتش شماره 30-4- 4، "سلاح و تجهیزات جنگی خارجی (U)شماره 1 توپخانه (U) اوت 1955 - این سند در اصل طبقه بندی شده بود.)

علاوه بر این، منابع آلمانی متناقض در جدول های رسمی برای توپ KwK 40، STUK 40، و پک-40در مورخ اکتبر 1943 سرعت دهانه ی  770 m / s  را نشان می دهند و موجب سردرگمی هستند.

توپ 88 میلیمتری یک سلاح ضد هوایی و ضدتانک آلمانی در جنگ جهانی دوم بود. آلمان در طول جنگ به طور گسترده ای آن را مورد استفاده قرار داد و یکی از معروف ترین سلاح های جنگی آلمان بود. توسعه مدل های اصلی منجر به ظهور طیف گسترده ای از این سلاح شد.

این نام به یک سری از اسلحه هایی داده شد که اولین آنها رسما توپ 8،8 سانتیمتری فلاک 18 نامیده شد. نمونه ی بهینه سازی شده ی آن فلاک 36 و نمونه ی بعدی فلاک 37 نام گرفتند. فلاک مختصر شده ی کلمه ی آلمانی Flugzeugabwehrkanone به معنای " توپ ضد هوایی " یعنی وظیفه ی توپ هشتاد و هشت بود. در اصطلاح عامیانه آلمانها آن را به نام "هشت هشت" می شناختند. در زبان انگلیسی، "flak" به یک اصطلاح عمومی برای توپهای ضدهوایی تبدیل شده است.

ارابه ی چند منظوره به هشتاد و هشت اجازه می داد تا زمانی که بر روی چرخ است به صورت محدودی نقش ضدتانک را برعهده بگیرد. تنها در عرض دو و نیم دقیقه 88 با برداشتن چرخهای ارابه اش تبدیل به یک سلاح ضدتانک کامل می شد. استفاده موفقیت آمیز از آن به عنوان یک توپ ضدتانک منجر به توسعه یک توپ تانک بر اساس آن شد. این نمونه های برآمده از 88 به عنوان تسلیحات اصلی تانک تایگر به کار گرفته شد:توپ 8.8 سانتیمتری KwK 36، که KwK حروف مختصر KampfwagenKanone به معنی توپ تانک است.

راین متال، علاوه بر این طرح  Krupp، بعدها یک توپ ضدهوایی قوی تر را ساخت: توپ 8،8 سانتیمتری Flak 41 که در تعداد نسبتا کمی تولید شد. Krupp با یک نمونه دیگر از توپ 88 میلیمتر با لوله ی طولانیتر، که بیشتر توپ ضدتانک بود و توپ 8.8 سانتیمتری فلاک 43 نام گرفت پاسخ داد. این توپ همچنین بر روی برجک تانکهای سنگین نصب شد و KwK 43 نام گرفت.

خودروها و تانکهای ضدتانک

طراحی های ادوات زرهی شکارچی تانک یا زرهکوب (Panzerjäger) بر اساس شاسی های مختلف به کارگرفته شده به سه دسته ی عمده تقسیم می شود:

·        در ابتدای جنگ، برجکهای با سقف باز بر روی یک شاسی تانک سبک

·        در  اواسط جنگ برجک به طور کامل بسته را بر روی شاسی یک تانک متوسط یا سنگین نصب کردند. نام گذاری این خودروها، که به عنوان یک خودروی اضافه شده به رده ی اصلی بودند، معمولا به طور کامل از نام شاسی تانک اصلی تبعیت نمی کرد.

·        در اواخر جنگ نصب برجک بدون زره یا محافظ بر روی شاسی خودروهای نیمه شنی

شکارچی های قابل توجه تانک در طبقه بندی Panzerjäger عبارت بودند از:

·        پانزریاگر-1 با نصب پک47 میلیمتری بر روی شاسی پانزر-1

·        ماردر-1 با نصب پک 75 میلیمتری بر روی شاسی تانکهای فرانسوی لوراین37

·        ماردر-2 با نصب توپ پک 75میلیمتری یا توپهای روسی غنیمتی 76.2 میلیمتری بر روی شاسی پانزر-2

·        ماردر-3 با نصب توپ پک 75میلیمتری یا توپهای روسی غنیمتی 76.2 میلیمتری بر روی شاسی تانکهای چکسلواکی پانزر-38

·        نشورن با نصب توپ 88 میلیمتری بر روی شاسی پانزر-3 یا پانزر-4

·        اشتورمگشاتز-4

·        الفانت

 طراحی بعدی شکارچیان تانک آلمانی Jagdpanzer نام گرفت و نام گذاری آنها از ابتدا به گونه ای شروع شد که نامهایشان با شاسی تانکهای استفاده شده مطابقت بکند. این ادوات زرهی عبارتند از:

·        Jagdpanzer 38(t)

·        Jagdpanther

·        Jagdpanzer IV

·        Jagdtiger

تکمله از مترجم: دوستان برای آگاهی بیشتر می توانند اینجا و اینجا را هم بخوانند.