دوشنبه 9 آبان 1390 06:01 ق.ظ نظرات ()
زمانی که اولین بار سنگی توسط بشر اولیه پرتاب شد او به قدرت بالقوه سلاح های پرتابی پی برد. از آن به بعد، ساخت انواع سلاح های پرتابی به صورتی پیگیرانه توسط بشر دنبال شده است. سلاح های ساده ای از قبیل نیزه، زوبین، بومرنگ تا نارنجکهای مدرن از انواع سلاح های پرتابی به شمار می آیند. سنگی که داوود پیامبر(ع) پرتاب کرد سرنوشت یک جنگ را تغییر داد. امروز قصد داریم تا با شما نگاهی به یکی از ابتکاری ترین و خلاقانه ترین سلاح های پرتابی ساخته شده به دست بشر بیاندازیم.

درباره منشأ اصلی چاکرام چیزی جز افسانه در دست نیست. معلوم نیست که این سلاح اولین بار توسط چه کسی و در کجا ساخته شد و یا اینکه اولین بار در کدام جنگ بکارگرفته شد. اولین متن اروپایی که  از چاکرام نام می برد کتابی است از "اگرتون" بریتانیایی که در سال 1880 منتشرشد. اگرتون می نویسد:" هندی ها 32 خدای مختلف دارند و برای هر کدام از خدایانشان سلاحی ویژه ذکر می کنند. سلاح کریشنا تبرزین است و سلاح رام تیر و کمان. ویشنو از چاکرام استفاده می کند.... ایندرا به صورت جنگجویی بر روی فیل جنگی نقاشی می شود که به شمشیر، تبرزین، چاکرام و تندر مسلح شده است."

                      

به هرحال، چاکرام سلاحی است پرتابی که توسط هندیان باستان ساخته شد. این سلاح یک حلقه فلزی تخت است که دارای لبه خارجی تیز می باشد و بین 13 تا 30 سانتیمتر قطر دارد. چاکرام بیشتر از فولاد ساخته می شد اما گاهی چاکرامهایی از طلا ،یا دیگر فلزات، برای مقاصد تزئینی یا نشان دادن قدرت مالی جنگجویان ساخته شده است.

                

چاکرام پس از پرتاب ،مانند فریزبی، به دور خود می چرخد و می تواند جراحات خطرناکی بر روی بدن حریف ایجاد کند. به دلیل شکل آیرودینامیکی چاکرام، وزش باد کمترین تأثیر را بر روی مسیر حرکتی آن دارد. ظاهرا هندی ها صدها سال قبل از اولین پرواز برادران رایت به راز و رمز پرواز دست یافته بودند و توانسته بودند یک سلاح پرتابی با حرکتی پایدار طراحی کنند. مسیر پروازی چاکرام مانند بومرنگ نیست چرا که چاکرام در یک خط مستقیم و بدون بالا و پایین رفتن پرواز می کند.

                          

چاکرام به صورت گسترده ای توسط هندی ها استفاده می شد و از قرن 16 میلادی به بعد تبدیل به سلاح ویژه جنگجویان سیک شد. سیکها چاکرام را ،از داخل، با انگشت اشاره چرخانده و پرتاب می کنند. بعضی از منابع برد آن را 60 تا 100 متر بیان کرده اند در حالیکه برد مؤثر چاکرام بین 40 تا 50 متر ذکرشده است. هر جنگجوی سیک 7 تا 8 چاکرام را در دست چپ و یک چاکرام آماده پرتاب را در دست راست نگه می داشته است.

سیکهایی که به ارتش بریتانیا پیوسته بودند تا اواخر قرن نوزدهم نیز از این سلاح بهره می گرفتند. امروزه چاکرام جایگاه ویژه ای در صنعت سرگرمی یافته است و می توان در تعداد زیادی از فیلمهای هالیوودی و بازی های کامپیوتری آن را دید.

                     

ترجمه و تالیف:رضاکیانی موحد
باهمکاری محمدحسین پاز
منتشر شده در ماهنامه جنگ افزارشماره 50

ISSN 1735251-7

در صورت استفاده در سایر وبلاگها و سایتها لینک مطلب در Wars and history و نام نویسنده و یا مترجم را ذکر کنید.