یکشنبه 16 بهمن 1390 06:19 ب.ظ نظرات ()
گاهی بعضی از عکسها و نقاشی ها به اندازه یک دنیا حرف برای زدن دارند. در میان کتابهایم کتابی دارم درباره مجموعه کتب خطی و نقاشی های موجود در کاخ موزه گلستان. در میان این مجموعه یک نسخه نفیس از کتاب جامع التواریخ رشیدی مصور وجود دارد که در سال 1596 (شاه عباس اول)کتابت و نگارگری آن به اتمام رسیده است.
صبح که داشتم به تصاویر کتاب نگاه می کردم تصویری از محاصره شهر چینی چنگندو به دست ارتش مغول (در دوران فرمانروایی قوبلای در حدود 1240 میلادی) توجه ام را جلب کرد. اگر فرض را بر این بگذاریم که نقاش این کتاب بر اساس واقعیتهای تاریخی (و نه تخلیات خود) کتاب را مصور کرده باشد می توان چند نکته تاریخی جالب از همین تصویر استخراج کرد.

همانطور که می بینید دو نفر از سربازان مغول دارای تفنگ دستی هستند. یکی از آنها در سمت چپ و دیگری در سمت راست تصویر هستند. البته مدافعان درون شهر هم تفنگ دارند و لوله تفنگهایشان از دهانه مزغلهای موجود بر روی باروی شهر کاملا پیداست
نکته بعدی سربازی است که در گوشه ی بالا سمت راست تصویر در حال گذارش دادن به فرمانده مدافعین چینی شهر است. در این تصویر سرباز دستش را مانند احترام نظامی که امروزه در ارتشهای مدرن معمول است بالا آورده است. البته این فقط تصور من هست. شاید هم دارد با شدت و حرارت وضعیت را توضیح می دهد و از حرکات دستش به این منظور استفاده می کند. شاید هم دارد می گوید:" اندازه تیرهای دشمن هست اینننننن هواااااااا"
در وسط و پایین تصویر هم یک نفر سرباز مشغول آتش کردن یک قبضه توپ است. ظاهرا توپ باید از جنس برنج یا برنز بباشد. این توپ چرخ دارد و نشان می دهد که قابلیت جابجایی داشته است. البته فکر نکنم در طی نبرد توپخانه را جابجا می کردند چون توپهای آن زمان سنگین تر از این حرفها بودند که در کشاکش نبرد کسی به فکر حرکت دادن آنها باشد. نکته دیگر هم این است که توپخانه را در مرکز سپاه قرار داده اند. مغولها پس از فتح چین و به خدمت گرفتن مهندسی چینی در سپاه خود با سلاح های آتشین و از جمله توپخانه و راکت آشنا شدند.
نکته جالب دیگر منجنیق های مغولها است که برای حمله به دیوار شهر استفاده شده اند. این منجنیق ها مانند یک اهرم هستند که طول یک بازوی آن بزرگتر است. و دو نفر یک بازو را با زنجیر پایین می کشند تا پرتابه هایی که در انتهای بازوی دیگر قرار گرفته اند پرتاب شوند. این روش شلیک بر خلاف روش منجنیقهای رومی است که بازوی شلیک کننده توسط یک مکانیسم فنری به پایین کشیده می شود و با رهاشدن ضامن شلیک می کند. منجنیق مغولی رسم شده در این تصویر نباید برد و قدرت تخریبی زیادی داشته باشد.

اما سواره نظام مغول در سمت چپ تصویر. شخصی که لباس سبز رنگ پوشیده ظاهرا فرمانده مهاجمین مغول است و سوار بر اسبی شده است که کاملا زره پوش می باشد. این گونه زره ها را سواره نظام سنگین اسلحه ساسانیان بکارمی گرفت. سواره نظام مغول از دو دسته سبک اسلحه و سنگین اسلحه تشکیل می شدند. سواره نظام سنگین اسلحه در زمان حمله در پشت سواره نظام سبک اسلحه قرار می گرفت و در زمانی که فرمان حمله دریافت می شد سواره نظام سبک اسلحه در میان خود دالان هایی می گشود که سواره نظام سنگین اسلحه از بین آن دالانها به سمت جلو حمله می کردند.


نکته جالب دیگری که در این تصویر هست دو نفر سرباز بدون لباس در مرکز تصویر هستند. این دو تن از حیث قیافه و لباس و اسلحه شباهتی به دیگر افراد سپاه مغول ندارند. ظاهرا این ها باید سربازاهای هندو باشند که در خدمت سپاه خاقان مغول قرار گرفته اند. باید یادآور شوم که قسمتهایی از مغولستان توسط خود چنگیزخان فتح شده بود. این دو تن از نظر هیکل هم بزرگتر از سربازان مغول هستند و به جای کلاهخود عمامه ای شبیه عمامه های رایج در شبه قاره هند دارند. طول و شکل شمشیرهایشان هم با طول شمشیرهای سربازان مغول فرق دارد.


اصل تصویر با کیفیت بالاتر را هم می توانید از اینجا دانلود کنید.

در صورت استفاده در سایر وبلاگها و سایتها لینک مطلب در Wars and history و نام نویسنده و یا مترجم را ذکر کنید.هر دم از این باغ بری می رسد/ توهمی که بر اساس یک ضرب و تقسیم مشخص می شود.


تصاویر کمیاب و بسیار زیبا از اسکورت سوخو 27 های روسی توسط اف 14 و اف 4 های ایرانذخایر استراتژیک نفت کشورهای مختلف در واقع بحرانی


نبرد پادشاهی مجارستان و امپراطوری مغول در یورش مغولان به اروپا (نبرد موهی)