دوشنبه 16 مرداد 1391 10:15 ب.ظ نظرات ()


در دوران جنگ سرد بیشتر کشورهای دنیا در 2 دسته جای گرفته بودند، بلوک شرق و یا بلوک غرب، ایران نیز به علت موقعیت ژئوپلتیک خود از این قاعده مستثنی نبود،اولین شکاف بین این 2 بلوک و اولین اختلاف و شکاف بین متفقین پس از جنگ جهانی دوم بر سر ایران به وجود آمد و سپس به  کره و دیگر نقاط دنیا کشده شد. پس از حمله ی ناجوانمردانه و غیرانسانی متفقین به ایران و اشغال ایران ، قسمتهای شمالی ایران به اشغال شوروی و قسمتهای جنوبی و مرکزی ایران به اشغال نیروهای انگلیسی و آمریکایی درآمد.  اختلافات بر سر رژیم آینده ایران آغاز شد ولی پس از رایزنی هایی، محمدرضا پهلوی پسر رضاخان پهلوی را بدون توجه به نظر و خواست ملت ایران برای آینده شان به قدرت گماشتند، زمانی که بر اساس پیمان سه گانه قرار بر تخلیه ایران از نیروهای اشغالگر شد روسها حاضر به این کار نبودند، روسها به دنبال منافعی در ایران بودند و از قدیم به دنبال نفت جنوب ایران بوده و دسترسی به آبهای گرم خلیج پارس را در سر داشتند، اما روسها برای تضعیف کردن و کوچکتر کردن ایران در آینده نقشه ی تجزیه قسمتهای شمالی ایران را کشیده تا اگر نتوانند قسمتهای اشغالی خاک ایران را برای همیشه ضمیمه خود کنند حداقل آن را تجزیه کنند تا خطر یک همسایه جنوبی با خاک سرزمینی بزرگ همراه با نفوس زیاد و منابع با ارزش نفتی و معدنی و قدرتمند در آینده را بگیرند. به همین دلیل  دولت ایران به شورای امنیت سازمان ملل متحد شکایتنامه ای علیه شوروی فرستاد که مورد حمایت انگلیسیها بود ولی شوروی کوتاه نیامده و شکایتنامه هایی را علیه انگلیس در مورد دخالت در اندونزی و یونان ارائه داد. پس از مدتی حکیم نخست وزیر ایران استعفا داده و احمد قوام که مورد حمایت چپگراها بود بر سرکار آمد، قوام به نمایندگان ایران در سازمان ملل دستور داد فعلا شکایت را پیگری نکنند و به جای آن به مذاکره 2 جانبه با دولت شوروی روی آورد. بالاخره پس اتفاقاتی از این دست و عقب نشینی نیروهای شوروی و واکنش دولت مرکزی همراه با حمایتهای مردمی، ایران از خطر تجزیه توسط بیگانگان نجات پیدا کرد. (برای اطلاع بیشتر از چرایی شکست ایران در جنگ جهانی دوم به این لینک که توسط رضای خودمان نگاشته شده است مراجعه کنید.)
اما این پایان ماجرا نبود، دشمنی تقریبا همیشگی روسها با ایران در 2 3 قرن اخیر و طمع آنان برای رسیدن به منابع سرزمینی ارزشمند ایران و نابودی ایران، رژیم گذشته خود را برای جلوگیری از این امر و همچنین جلوگیری از نفوذ کمونیست به ایران متمایل به غرب کرده و تبدیل به متحد منطقه ای آنها شد،  ایران اگرچه هیچگاه به عضویت ناتو در نیامد و خاک ایران از وجود هر نوع پایگاه نظامی بیگانه پاک ماند ولی رابطه ی بسیار نزدیکی از همه جهات با غرب به خصوص آمریکا برقرار کرد. با توجه به ماهیت جنگ سرد ایران به خط مقدم جبهه جنگ احتمالی تبدیل شد که دارای مرز طولانی با شوروی بود. ایران می بایست در صورت آغاز جنگ
تا زمان رسیدن نیروهای کمکی غربی در مقابل سیل لشگرهای زرهی و پیاده مکانیزه شوروی مقاومت کرده و دست آنها را از رسیدن به خلیج فارس و منابع نفتی جنوب باز دارد.این قدرت بازدارندگی نیازمند تجهیزات نظامی بسیار و تمرینات منظم می بود.
فیلمی که در زیر مشاهده می کنید مربوط است به تمرین نظامی مشترک ایران و آمریکا در اپریل سال 1964 در ایران به نام  مانور "دلاور" برای مقابله با تهدیدات نظامی نیروهای بیگانه در خاک ایران و منطقه خلیج فارس. در این تمرین نظامی تیپ 101 هوابرد آمریکا همراه با تجهیزات سنگین هزاران کیلومتر را طی کرده و عملیاتی مشترک را با نیروهای ایرانی تحت پشتیبانی جنگنده های نیروی هوایی 2 کشور به انجام می رسانند، چتربازان هر 2 کشور در نزدیکی پایگاه هوایی دزفول پرش کرده و توسط جنگنده های پایگاه درفول پشتیبانی می شوند. همچنین تفنگداران دریایی و نیروی دریایی 2 کشور نیز در جزیره خارک و منطقه خلیج پارس وارد عمل می شوند. این تمرین نظامی یکی از بزرگترین تمرینات و مانورهای نظامی قرن اخیر بود که امروزه کمتر کسی از آن اطلاع دارد و به فراموشی سپرده شده است.

محمدرضا پهلوی به همراه ژنرال آمریکایی در کویری در ایران در طی تمرین مشترک نظامی


در زیر می توانید فیلم مورد نظر را ببینید.[]

دریافت Download

 عکاس: فرانسیس میلر Francis Miller

محمدحسین پاز

در صورت استفاده در سایر وبلاگها و سایتها لینک مطلب در Wars and history و نام نویسنده و یا مترجم را ذکر کنید.