یکشنبه 29 بهمن 1391 07:36 ب.ظ نظرات ()

ترجمه و تحقیق: محمد حسین پاز

 


نبرد سیلویک آخرین نبرد بزرگ در جنگ جهانی دوم در منطقه ی چک و اسلواکی بود. در طی روزهای 11 تا 12 ماه می 1945 ، تنها چند روز پس از امضای تسلیم آلمان،  سربازان آلمانی موجود در منطقه، تلاش برای دفاع از خود در برابر حمله پارتیزانهای چکسلواکی و نیروهای ارتش سرخ شوروی و همینطور سعی بر تسلیم خود به نیروهای آمریکایی در آن نزدیکی کردند. در اولین ساعات 12 می 6 هزار سرباز آلمانی تسلیم ارتش سرخ شدند.آمریکاییها و شوروی در جلساتی اقدام به مشخص کردن خطوط مرزی کردند که بر طبق آن مناطق تحت کنترل نازیها  که از کنترل آنها در می آمد توسط این دولتها کنترل شود و هرکسی که در این مناطق اسیر شود سرنوشتش به دست یکی از این 2 کشور می افتاد، به عنوان مثال اگر فردی در مناطق شرقی اسیر می شد به دست روسها سپرده می شد.

در 7 می به تمام نیروهای آلمانی دستور داده شده بود در موقعیت خود باقی مانده و خود را تسلیم نمایند. اما فیلد مارشال فردیناند شرنر فرمانده  قرارگاه ارتش مرکزی که در بوهمیا (بخش غربی جمهوری چک) قرار داشت برای اجتناب از اسیر شدن نیروها به دست روسها و رفتار وحشیانه آنها، به نیروهای خود دستور داد تا راه خود را به زور به سمت غرب باز کرده و خود را تسلیم نیروهای آمریکایی کنند. نیروهای آلمانی بر طبق دستور حرکت کرده و خود را به خط مرزی تعیین شده توسط متفقین که درغرب بوهمیا قرار داشت رساندند. این خط مرزی بر طبق توافقی بین نیروهای غربی و شوروی برای تقسیم آلمان و مشخص کردن محدوده های تحت کنترل توسط دولتهای پیروز بود.

از آنجاییکه نیروهای شوروی با خط مرزی تعیین شده چندین روز فاصله داشتند، پارتیزانها دست به عملیاتهایی زدند تا از حرکت آلمانها جلوگیری کنند که اغلب این عملیاتها ناموفق بود و با واکنش نیروهای آلمانی نسبت به مردم محلی مواجه می شد. در این بین چندین زد و خورد نیز بین نیروهای ارتش آزادی بخش روسیه که سعی داشتند هر چه سریعتر به این خط مرزی برسند نیز اتفاق افتاد.

 

در 9 می دسته ی بزرگی از نیروهای آلمانی  به منطقه ای بین روستاهای میلین، سیلویک، سیملیک در نزدیکی خط مرزی رسیدند.

در بین نیروهای  آلمانی چندین دسته از نیروهای اس اس و لشکر دوم زرهی اس اس نیز حضور داشتند و این نیروها توسط رهبر گروه اس اس و ژنرال اس اس کارل فردریش فون پوکلر- بورگوس فرماندهی می شدند.همچنین این نیروها توسط تعدادی از غیرنظامیان آواره و فراری آلمانی نیز همراهی شده و از آنها محافظت می کردند. این مردم غیر نظامی که از ترس ارتش سرخ و سیاست آلمانی زدایی آن مناطق فرار کرده بودند در کنار این نیروهای آلمانی به سمت آمریکایی ها حرکت می کردند. زیرا پارتیزانها جاده های منتهی به غرب و مناطق حضور نیروهای آمریکایی را مسدود کرده بودند تا کسی نتواند فرار کرده و خود را تسلیم آنها کند،اما پس از 8 می نیروهای آمریکایی هر سربازی که خود را تسلیم آنها می کرد را دوباره به طرف مقابل برگشت می دادند بنابراین فرمانده آلمانی گروه، فون پوکلر- بورگوس دستور به ساخت خط دفاعی در آن منطقه را داد.

 

در 11 می  گروههای پارتیزانها تحت امر افسر شوروی یوگنی آنتونویچ السنسکی به نیروهای آلمانی حمله ور شدند و تلفات زیادی به آنها وارد شد. نیروهای ارتش شوروی  نیز در همان بعد از ظهر سر رسیده و به نیروهای آلمانی حمله ور شدند.

 

حمله با آتش سنگین توپخانه و بمباران راکتی مواضع آلمانها شروع شد که نیروهای آمریکایی نیز به میدان آمده و لشکر چهارم زرهی ارتش سوم آمریکا به پشتیبانی از بمباران راکتی پرداخت. سپس واحدهای 1،2 و 4 اوکراینی شوروی  به مواضع آلمانها حمله کرده و در نهایت در طی شب خط دفاعی آلمانها سقوط کرده و درحدود ساعت 3 صبح  ژنرال فون پوکلر- بورگوس قرارداد تسلیم و کاپیتولاسیون را امضا کرد. در این بین آمریکاییها از پذیرش ژنرال و خانواده اش سرباز زده و از ترس انتقام روسها، فون پوکلر- بورگوس دست به خودکشی زد. در حدود 6 هزار سرباز آلمانی توسط روسها اسیر شدند و1000 سرباز نیز در این نبرد کشته شدند.


ژنرال فون پوکلر- بورگوس


در این نبرد تلفات متفقین بسیار بالا بود. با وجود برتری چندین برابری و پشتیبانی سنگین توپخانه و زرهی  و ...متفقین و همچنین داشتن روحیه عالی در مقابل روحیه کاملا از بین رفته آلمانی ها،  در این نبرد در حدود 2300 سرباز شوروی و 1120 سرباز آمریکایی در مقابل 1000 سرباز آلمانی کشته شدند.

امروزه در این منطقه در جمهوری چک بنای یادبود و موزه ای برای گرامیداشت این نبرد و سربازان متفقین کشته شده وجود دارد.


متاسفانه اکثر منابع موجود به زبان چک می باشد که تنها توانستم این تصویر را از طرح حمله پیدا کنم. اطمینان صد در صد ندارم با این حال برایتان می گذارم.


 


تاریخ درگیری : 11-12 می 1945
محل درگیری: سیویلیک ، بوهمیا (
بخش غربی جمهوری چک)
نتیجه : پیروزی متفقین

طرفین درگیر

 

اتحاد جماهیر شوروی
چکوسلواکی
ایالات متحده آمریکا

 

آلمان

 

فرماندهان

 

سرگی سریوگین
لروی ایروین

 

کارل فردریش فون پوکلر- بورگوس

استعداد


نامشخص

 

در حدود هفت هزار نفر

تلفات و کشته ها


3200 سرباز شوروی کشته
1120 سرباز آمریکایی کشته

جمعا 4320 کشته

 
در حدود 1000 نفر کشته
 و در حدود 6 هزار نفر اسیر

 بنای یادبود این نبرددر صورت استفاده در سایر وبلاگها و سایتها لینک مطلب در Wars and history و نام نویسنده و یا مترجم را ذکر کنید.


بزرگترین قبرستان نظامی در غرب اروپا


حمله به کشورهای اسکاندیناوی،نروژ/ عملیات فورتیتود شمالی / نمونه ای از عملیات فریب استراتژیکی در جنگ جهانی دوم


شکست فاجعه بار تهاجم به دیپ توسط مدافعین المانی، قتلگاه متفقین، هزاران نفر تلفات/عملیات جوبیلی


نقش زیردریایی ها در جنگ جهانی دوم قسمت دوم


نقش زیردریایی ها در جنگ جهانی دوم؛ قسمت اول


آلمانها، نخستین پرتاب کنندگان موشک از زیردریایی، طرحی برای حمله اتمی به نیویورک


آموزشگاه تانک کاماترور یک فرمانده اس اس و عاقبت عامل آن