دوشنبه 23 بهمن 1391 02:51 ق.ظ نظرات ()
سالگرد پایان یک دیکتاتور دیگر در طول تاریخ
بد ندیدم که از فرصت استفاده کنم و برای دوست داران تاریخ یک کتاب تاریخی خیلی خوب و البته خیلی مهم را معرفی کنم. همان طور که می دانید درباره چرایی انقلاب، ریشه ها و عوامل تأثیر گذار در حرکت مردم در سالهای 56 و 57، نقش روحانیت و مساجد، نقش احزاب مخالف و غیره کتابهای زیاد و تحلیلهای گوناگونی نوشته شده است. در میان کتابهایی که درباره انقلاب 57 نوشته شده است یکی از بهترینها کتاب "درون انقلاب ایران" نوشته جان دی استمپل وابسته ی سیاسی سفارت آمریکا در ایران در زمان انقلاب است. با توجه به موقعیت خاصی که داشته است، استمپل تحلیل گسترده و عمیقی را درباره وقایعی که منجر به پیروزی انقلاب شد در کتاب خود ارائه می کند. استمپل کتاب خود را از دوران رضاشاه پهلوی آغاز کرده و تا جنگ عراق ادامه می دهد. البته وی در این سیر واگویی وقایع از زیاده گویی پرهیز کرده و کل کتاب در حدود 450 صفحه می باشد.
پس از ذکر وقایع استمپل تحلیلی هم ارائه می دهد بر مبنای "چه می شد ،اگر..." که در این تحلیل انتخابهای گوناگون و امکانات پیش روی شاه، آیت الله خمینی، ارتش و آمریکا را توضیح می دهد. خواندن و تعمق در مطالب این کتاب را برای جویندگان تاریخ توصیه می کنم.
در انتهای قسمتی از این کتاب(صفحه ی 137) را نقل می کنم که در خور تأمل بیشتر می باشد.
"حرکت قم [منظور تظاهرات قم در دی ماه 56] به دولت نشان داد که مشکلات کوچک سیاسی به سرعت دارد بزرگ می شود و نیز این امر را بیشتر روشن ساخت که پلیس برای جلوگیری از اغتشاشات آ»وزش کافی ندیده است. یک دیپلما ژاپنی در این زمان اظهار کرده بود پلیس ضد شوروش[در ایران به یگان ویژه معروف است] توکیو قادر است به وسیله دسته های موظف هر شورشی را در این کشور آرام کند. او تا روزهای آخر سال 1978 [یعنی تا زمان خروج شاه از ایران] بر این عقیده بود.
کتاب درون انقلاب اسلامی ایران توسط دکتر منوچهر شجاعی ترجمه شده و به وسیله ی موسسه خدمات فرهنگی رسا منتشر شده است.

بیست و دوم بهمن 57

بیست و یکم بهمن 57

بیستم بهمن 57

نوزدهم بهمن 57

هجدهم بهمن ماه 57

هفدهم بهمن 57

شانزدهم بهمن 57

پانزدهم بهمن 57

چهاردهم بهمن 57

سیزدهم بهمن پنجاه و هفت

دوازدهم بهمن پنجاه و هفت