چهارشنبه 10 مهر 1392 09:17 ق.ظ نظرات ()

File:Avenge december 7.jpg

متن زیر سخنرانی روزولت (رئیس جمهور وقت آمریکا) پس از تهاجم غافلگیرکننده ی ژاپن خطاب به پرل هاربر در کنگره ی آمریکا و تقاضای اعلان جنگ رسمی به ژاپن می باشد. این سخنرانی به "سخنرانی لکه ی ننگ"(infamy speech) معروف است.

خطاب به کنگره ی ایالات متحده:

دیروز، هفتم دسامبر1941، روزی که به عنوان لکه ی ننگی ثبت خواهدشد، ایالات متحده ی آمریکا ناگهان و عامدانه به وسیله ی نیروی هوایی و دریایی امپراطوری ژاپن مورد حمله قرار گرفت. ایالات متحده با این کشور در صلح به سر می برد و به درخواست ژاپن هنوز در حال مذاکره با این دولت بود و امپراطور به دنبال برقراری صلح در اقیانوس آرام بود. درحقیقت، یک ساعت پس از حمله ی هوایی ژاپن به اوآهو، سفیر ژاپن در ایالات متحده و همکارش پاسخی رسمی به پیام اخیر آمریکا را به وزارت امور خارجه تحویل دادند. در حالیکه این پاسخ نشان می داد که ادامه ی مذاکرات دیپلماتیک بی فایده است [یادداشت] دارای هیچ تهدید یا اشاره ای به جنگ یا حمله ی مسلحانه نبود.

خاطرنشان می شود که فاصله ی زیاد هاوایی از ژاپن آشکار می کند که این حمله نقشه ای عمدی بوده که روزها یا حتی هفته ها قبل برنامه ریزی شده است. در زمان مداخله ی دولت ژاپن به دنبال فریب عامدانه ی ایالات متحده به وسیله ی اظهارات دروغین و تظاهر به صلح طلبی بوده است.

حمله ی دیروز به جزایر هاوایی تلفات زیادی را بر نیروی دریایی و دیگر نیروهای نظامی آمریکا وارد کرده است. آمریکایی های بیشماری جان باختند. به علاوه، گزارش شده است که کشتی های آمریکایی در فاصله ی بین سان فرانسیسکو و هونولولو مورد حمله قرار گرفته اند.

همچنین دیروز دولت ژاپن به مالایا حمله کرد.

شب گذشته نیروهای ژاپنی به هونگ کونگ حمله کردند.

شب گذشته نیروهای ژاپنی به گوام حمله کردند.

شب گذشته نیروهای ژاپنی به جزایر فیلیپین حمله کردند.

شب گذشته ژاپنی ها به هونگ کونگ حمله کردند.

شب گذشته نیروهای ژاپنی به جزایر ویک حمله کردند.

امروز صبح ژاپنی ها به جزیره ی میدوی حمله کردند.

بنابراین ژاپنی ها یک حمله ی غافلگیرانه ی گسترده را در منطقه ی اقیانوس آرام به اجراگذاشته اند. وقایع دیروز زبان حال آنان است. مردم ایالات متحده قبلا تصمیم خود را گرفته اند و مفهوم زندگی و امنیت کشور ما را به خوبی می دانند.

به عنوان فرمانده ی کل نیروی زمینی و هوایی من تمام اقدامات لازم را برای دفاع از  خود انجام داده ام.

خصوصیات حمله ای که به ما شد همواره در یادها خواهد ماند.

اهمیتی ندارد که غلبه بر این تهاجم عمدی چقدر به طول خواهند انجامید مردم آمریکا در درستکاری شان به سوی یک پیروزی قاطع گام خواهند برداشت.

من باور دارم که هنگامی که از این نکته دفاع کردم که ما نه تنها از خودمان بیشترین دفاع را خواهیم کرد بلکه چنین دغلکاری هایی هرگز ما را دوباره به خطرنخواهند انداخت خواست کنگره و مردم را بیان کرده ام.

خصومتها آغازشده اند. نمی توان بر این واقعیت چشم فروبست که مردم ما، سرزمین ما و دارایی ها ما در خطری  سهمگین قرارگرفته اند.

با تکیه بر نیروهای مسلح خود، و سرسختی مردم ما، ما به پیروزی حتمی خواهیم رسید، پس دست خدا به همراه ما.

از کنگره درخواست می کنم به خاطر حمله ی بی دلیل و ناجوانمردانه ی ژاپن در روز یکشنبه هفتم دسامبر وضعیت جنگی بین ایالات متحده و امپراطوری ژاپن اعلام شود.

فرانکلین روزولت

کاخ سفید

هشتم دسامبر 1941

منبع دایره المعارف انکارتا

متن بالا را به همراه گزارش رادیویی می توانید از اینجا دانلود کنید 

اطلاعات بیشتر درباره پیشنویس ها و نسخه ی نهایی سخنرانی روزولت را می توانید اینجا ببینید

[http://www.aparat.com/v/2jHwN]