شنبه 20 مهر 1392 02:32 ب.ظ نظرات ()


عکس فوق گروهی از مومنین را نشان می دهد که به پیشواز رئیس جمهور روحانی از سفر نیویورک شان رفته اند و در حال نمازخواندن در وسط خیابان هستند تا اعتراض دینی خود را به مذاکرات غیردینی رئیس جمهورین وقت ایران و امریکا (حسن و حسین) نشان دهند. اما همانطور که قبلا هم ذکر شد اصولا شیعه ی دوازده امامی با مطالعه ی متون دینی خود (ازجمله رساله ی توضیح المسائل) کلا بیگانه است. بد نیست احکام مکان نماز گذار را با این عزیزان( والبته آن چماق به دستی که به قول آقای موسوی لاری فیلمسازشد) مرور کنیم:

مسأله 907- (از رساله ی حضرت آیت الله عظمی شبیری زنجانی دامه برکاته(

نماز خواندن در چند جا مكروه است و از آن جمله است:1- حمام. 2- زمین نمكزار. 3- مقابل انسان. 4- مقابل درى كه باز است. 5- در جاده و خیابان و كوچه اگر براى كسانى كه عبور مى‌كنند مزاحمت نداشته باشد- و چنانچه مزاحم باشد حرام و به احتیاط مستحب نماز باطل است

 

مسئله ی ٨٩٨ : نماز خواندن در چند جا مکروه است و از آن جمله است: حمام، زمین نمکزار، مقابل انسان، مقابل درى که باز است، در جاده و خیابان و کوچه اگر براى کسانى که عبور مى‏کنند زحمت نباشد و چنانچه زحمت باشد حرام ولى نماز باطل نیست، مقابل آتش و چراغ، در آشپزخانه و هر کجا که کوره آتش باشد،مقابل چاه و چاله‏اى که محل بول باشد، روبروى عکس و مجسمه چیزى که روح دارد،مگر آنکه روى آن پرده بکشند، در اطاقى که جنب در آن باشد، در جایى که عکس باشد اگر چه روبروى نمازگزار نباشد، مقابل قبر، روى قبر، بین دو قبر، در قبرستان.

 

نماز خواندن در چند جا مکروه است که برخی از آن‌ها را در زیر بیان می‌کنیم:۱- حمّام ۲- مقابل عکس و مجسمه چیزی که روح دارد، مگر آنکه روی آن پرده بکشند.۳- در جاده و خیابان و کوچه که برای عابران زحمت نباشد و چنانچه زحمت باشد حرام، ولی نماز باطل نیست.

 

البته می توانید به رساله ی سایر علما هم رجوع کنید که مطلب کمابیش شبیه همان است که ما ذکر کردیم. تنها بدبختی ما ملت این است که این آقایون به قول خودشون مومن برای ما ادعای دین و اسلام می کنند در حالیکه ساده ترین اصول نماز خواندنشان را هم نمی دانند.

رضا کیانی موحد

غرور و تعصب قسمت اول

غرور و تعصب قسمت دوم