شنبه 16 فروردین 1393 07:51 ب.ظ نظرات ()
تصویری که در بالا مشاهده می کنید، رئیس جمهور وقت ایران جناب اقای رفسنجانی و همچنین جناب آقای روحانی رئیس جمهور کنونی ایران را در کنار رئیس جمهور جمهوری آذربایجان حیدر علیف، در حال بازدید وضعیت  و عیادت از مجروحان جنگی در خاک جمهوری آذربایجان نشان می دهد تا سند محکم دیگری برای دروغ بودن تبلیغات ضد ایرانی هدفدار وهمه روزه و ناسپاسانه دولت باکو و عوامل آن باشد.


پس از فروپاشی شوروی، در منطقه قره باغ جنگی صورت گرفت که به اشغال 20 درصد خاک جمهوری آذربایجان ختم شد. دلایل و بررسی این جنگ خارج از حوصله این متن می باشد. اما در آن زمان سیاست دولت ایران خاموش کردن جنگ و اعتقاد بر مذاکره بین دولتهای ارمنستان و باکو برای حل و فصل مساله می بود ولی به علت مسلمان بودن مردم آذربایجان شروع به کمکهای زیادی به طور غیر علنی به مردم و دولت جمهوری آذربایجان نمود. سیاست ایران باعث ایجاد قرارداد آتش بس در سال 1991 بین دو طرف گردید که با کارشکنی 2 گروه آتش جنگ دوباره شروع شد.  تندورهای موجود در جمهوری آذربابجان که ایران را خطری برای قدرت دولت خود و ترس از خواست مردم در آینده برای الحاق دوباره به ایران بود می دانستند، چه آنکه در همان روزهای نخست فروپاشی شوروی عده ی زیادی از مردم آن نواحی به مرزها آمده و اقدام به نابودی حصارهای مرزی نمودند، به همین دلیل از همان زمان تا به الان ، همه روزه تبلیغات ضد ایرانی به دروغ در رسانه ها ادامه دارد و پشت این سیاست دولت باکو نیز امریكایی‌ها و اسرائیلی‌ها به كمك نهادهای ضد ایرانی در جمهوری آذربایجان هستند. مورد بعد نیز اقدام ارمنستان به کمک روسها بود،چون روس‌ها  می‌خواستند ابتكار عمل در دست آنان باشد، عملا توافق بدست آمده را با کمک به اشغال دالان راهبردی " شوشا و لاچین" از طرف ارمنی‌ها نقض كردند و تا به امروزه نیز پشتیبان اصلی و حمایتگر ارمنستان می باشند و حتی پایگاههای مختلف نظامی به عنوان مثال پایگاه نظامی 102 ، در این کشور دارد. متاسفانه وضعیت بغرنج فعلی که از آن زمان تا به حال پا برجا مانده است به علت دخالتها و رقابتهای دولتهای روس و آمریکا همچنان ادامه دارد. و گروه مینسک که سالهاست باید نقش میانجیگری و حل و فصل موضوع را داشته باشد عملا کاری به علت این دخالتها و رقابتها صورت نداده است و وضعیت فعلی تنها به سود این قدرتها بالخصوص روسها می باشد که اقدام به فروش سلاح به هر 2 طرف ماجرا می کنند.

کمکهای ایران که نه تنها با قدردانی دولت باکو مواجه نشده است بلکه این دولت همه روزه تبلیغات بر علیه ایران صورت می دهد تا جاییکه ایران را حامی ارمنستان نیز معرفی می کنند و سعی بر ایجاد ذهنیت بد نسبت به ایران در مردم آن دیار دارد تا شاید بتوانند از این راه تاریخ و فرهنگ و مذهب و یکی بودن مردم این 2 دیار را لاپوشانی کرده و ایجاد دشمنی و اختلاف کنند.

با اینکه ایران، خود جنگی خانمانسوز و ویرانگر به مدت 8 سال را پشت سر گذاشته بود و شدیدا در ضعف و کمبود قرار داشت،از کمکهای ایران می توان به مداوای مجروحان جنگی در بیمارستانهای خود، ایجاد اردوگاههای آوارگان توسط ارتش و هلال احمر  در نقاط مختلف مرزی به عنوان مثال در بیله سوار که نزدیک به یک میلیون نفر را پذیرایی کرد. تامین مایحتاج و نیاز به انرژی مردم نخجوان و آذربایجان ، آموزش نظامی به نیروهای آذربایجانی و فرستادن نیروهای داوطلب به آنجا که با قدرت گرفتن تندروها آنها از آنجا اخراج شدند، فرستادن رزمندگان شیعه افغانی به آنجا برای نبرد، ایجاد یک جاده ارتباطی بین خاک جمهوری آذربایجان و منطقه خود مختار نخجوان که هیچگونه راه ارتباطی به واسطه وجود ارمنستان با یکدیگر ندارند و حتی امروزه نیز این جاده به صورت رایگان استفاده می شود. اقدام کمیته امداد امام خمینی در آنجا که تا 1 سال پیش حدود 40 هزار خانوار تحت پوشش بودند. کمکهای نقدی میلیون دلاری هر ساله برای حمایت از مردم آنجا. ورود آزادانه به ایران و استفاده از خدمات درمانی و خرید مایحتاج برای مردم آن ناحیه ، طرح ساخت بیمارستان بزرگ در نقطه مرزی پارس اباد مغان برای رفاه، راحتی و کمک بیشتر به مردم آن سوی ارس و بسیار موارد دیگر که فرصتی برای بیان آنها در اینجا نیست .

تصویری که در بالا مشاهده می کنید، رئیس جمهور وقت ایران جناب اقای رفسنجانی و همچنین جناب آقای روحانی رئیس جمهور کنونی ایران را در کنار رئیس جمهور جمهوری آذربایجان حیدر علیف، در حال بازدید وضعیت  و عیادت از مجروحان جنگی در خاک جمهوری آذربایجان نشان می دهد تا سند محکم دیگری برای دروغ بودن تبلیغات ضد ایرانی هدفدار و همه روزه و ناسپاسانه دولت باکو و عوامل آن باشد.


به ما در فیسبوک بپیوندید!در صورت استفاده در سایر وبلاگها و سایتها لینک مطلب در Wars and history و نام نویسنده و یا مترجم را ذکر کنید.پایان شرم آور یوگسلاوی


اسناد تأسیس نیروی هوایی سپاه


گر حکم شود که مست گیرند


عملیات گزش


اعلان جنگ آمریکا به ژاپن

قرارداد محرمانه مولوتوف-ریبن تروپ