پنجشنبه 30 بهمن 1393 01:09 ق.ظ نظرات ()

New Chinese light tank

رضاکیانی موحد

در سال 2010 تصاویری از یک تانک جدید در چین منتشرشد. این پروژه تا به امروز به صورت کاملا محرمانه نگه داشته شده و هیچ توضیح رسمی درباره آن منتشر نشده است. ظاهرا این تانک برای جنگ در مناطق صعب العبور مانند کوهستانهای تبت، جنگلها و رودخانه ها طراحی شده است و قرار است که جایگزین تانک سبک تایپ-62 شود. منابع دیگر ادعا می کنند که این تانک مدتهاست که در خدمت ارتش خلق چین می باشد. احتمالا ارتش چین به 300 دستگاه از این گونه تانکها نیاز دارد.


این تانک جدید از طرحی کاملا جدید برخوردار است. وزن آن در حدود 30 الی 35 تن بوده و برای عملیات شناسایی،هوابرد و پشتیبانی پیاده نظام مناسب می باشد. این تانک می تواند در زمینهایی بجنگند که رسیدن به آنها برای تانکهای بزرگتر ،مانند تی-72 و تی-90 های ارتش هندوستان، دشوار می باشد. در ارتفاعات بالا هوا رقیق می شود و موتور تانکهای سنگین نمی تواند توان لازم برای حرکت این تانکها را فراهم کند.

جلوی بدنه و برجک این تانک با صفحات ماجولار زرهی پوشانده شده اند و می توانند در برابر گلوله های 14.5 میلیمتری و ترکش خمپاره و توپ کاملا مقاومت کنند. احتمال دارد که این تانک از سیستمهای دفاعی فعال نیز استفاده کند.

سلاح اصلی تانک سبک جدید ارتش خلق چین یک قبضه توپ 125 میلیمتری بدون خان است که قبلا در تانکهای تایپ-96 و تایپ-99 نیز نصب شده است. این توپ قادر به شلیک موشکهای ضد زره هدایت شونده نیز می باشد. امروزه چین توانسته است بر اساس نمونه های روسی موشکهای هدایت شونده ی بومی خود را بسازد. برد این موشکها 4 تا 5 کیلومتر بوده و درصد اصابت آنها به اهداف ثابت بالاتر از 90درصد می باشد. این گونه موشکها را می توان بر علیه هلیکوپترهایی که در ارتفاع پایین پرواز می کنند نیز بکارگرفت.

تانک جدید توسط یک موتور دیزل مجهز به توربوشارژر با توان 600 اسب بخار به حرکت در می آید و دارای سیستم تعلیق قابل تنظیم می باشد. بر خلاف تانک جدید آبی-خاکی زی.بی.دی-2000 این تانک توانایی حرکت در آب را ندارد.

 

سال ورود به خدمت

؟ 2014

خدمه

3-4 نفر

وزن

30-35 تن

سلاح اصلی

یک قبضه توپ 125 میلیمتری

پیشرانه

دیزل

توان

600 اسب بخار

سرعت

70کیلومتر/ساعت

برد

400 کیلومتر