منوی اصلی
جنگها و تاریخ
 • دوشنبه 22 مهر 1398 10:37 ب.ظ نظرات ()
  گزارش تسنیم را بخوانید که بسی آموزنده است.
  خلاصه ی بیانات رهبری را هم بخوانید تا ببینید بین آنچه که ایشان به حق از نظام آموزشی کشور درخواست کرده اند و آنچه که نمایندگان ملت به ناحق در حال جا انداختن آن هستند چقدر تفاوت است:


  من همین‌جا این حرفی را که گاهی هم گفته‌ام به مسئولین آموزش‌ و پرورش [تکرار می کنم‌]؛ شاید به مسئولین محترم فعلی نگفته باشم امّا قبل ها مکرّر گفته‌ام؛ این اصرار بر ترویج زبان انگلیسی در کشور ما یک کار ناسالم است. بله، زبان خارجی را باید بلد بود امّا زبان خارجی که فقط انگلیسی نیست، زبان علم که فقط انگلیسی نیست. چرا زبانهای دیگر را در مدارس به‌عنوان درس زبان معیّن نمیکنند؟ چه اصراری است؟

  این میراث دوران طاغوت است، این میراث دوران پهلوی است.

  [مثلاً] زبان اسپانیولی؛ امروز کسانی که به زبان اسپانیولی حرف میزنند کمتر از کسانی نیستند که به زبان انگلیسی حرف میزنند؛ در کشورهای مختلف، در آمریکای لاتین یا در آفریقا کسان زیادی هستند. مثلاً میگویم؛ بنده حالا مروّج [زبان] اسپانیا نیستم که بخواهم برای آنها کار بکنم، امّا مثال دارم میزنم. چرا زبان فرانسه یا زبان آلمانی تعلیم داده نمی شود؟

  زبان های کشورهای پیشرفته‌ی شرقی هم زبان بیگانه است، اینها هم زبان علم است.

  آقا جان! در کشورهای دیگر به این مسئله توجّه می کنند و جلوی نفوذ و دخالت و توسعه‌ی زبان بیگانه را می گیرند؛ ما حالا از پاپ کاتولیک‌تر شده‌ایم! آمده‌ایم میدان را باز کرده‌ایم و علاوه بر اینکه این زبان را کرده‌ایم زبانِ خارجیِ انحصاریِ مدارسمان، مدام داریم می‌آوریمش [در مقاطع] پایین؛ در دبستان ها و در مهدِکودک‌ها! چرا؟

  ما که میخواهیم زبان فارسی را ترویج کنیم، باید یک عالَم خرج کنیم و زحمت بکشیم. [وقتی‌] کرسی زبان را در یک‌جا تعطیل می کنند، باید تماس های دیپلماتیک بگیریم که چرا کرسی زبان را تعطیل کردید. نمی گذارند، اجازه‌ی دانشجو گرفتن نمی دهند، امتیاز نمی دهند، برای اینکه زبان فارسی را یک‌جا می خواهیم ترویج کنیم؛ آن‌وقت ما بیاییم زبان آن ها را خودمان با پول خودمان، با خرج خودمان، با مشکلات خودمان ترویج کنیم.

  این عقلائی است؟ من نمیفهمم! این را داخل پرانتز گفتم، برای اینکه همه بدانند، توجّه کنند. [البتّه‌] نمیگویم که فردا برویم زبان انگلیسی را در مدارس تعطیل کنیم؛ نه، حرف من این نیست؛ حرف این است که بدانیم چه‌کار داریم میکنیم؛ بدانیم طرف میخواهد چگونه نسلی در این کشور پرورش بیابد، و با چه خصوصیّاتی.
  آخرین ویرایش: دوشنبه 22 مهر 1398 10:42 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • شنبه 20 مهر 1398 06:21 ب.ظ نظرات ()
  http://s2.picofile.com/file/8375034200/408713861.jpg

  صحنه ی جالبی است از یک نبرد محاصره ای منسوب به کمال الدین بهزاد. اجازه بدهید نگاهی به این نقاشی بیاندازیم:
  1- قصاب در حال سربریدن گوسفند/بز در کنار آشپزخانه ی صحرایی. یک نفر هم دارد برای آتش چوب خرد می کند با پا.
  2و3- دو سرباز دارای کمانهای صلیبی هستند.
  4- توپچی در مرکز تصویر در حال شلیک توپ است. گلوله های حالت چهل پاره دارند و شلیک شده اند قدرت آتش برای خراب کردن دیوار قلعه یعنی صفر.
  5- بعضی از مدافعین در بالای دیوار قلعه در حال سنگ انداختن بر روی سر نیروهای مهندسی رزمی (6) هستند که با کلنگ دارند پای دیوار را خراب می کنند. این افراد با استفاده از یک پل موقت چوبی از خندق عبور کرده اند.
  7- آب درون خندق شعله ور است. احتمالا از بالا بر روی آن نفت خام یا قیر ریخته و آتش زده اند.
  8-9- فرماندهان دو طرف با خیال راحت نشسته اند و آب شنگولی می خورند.
  10- نفرات وسط تصویر دارای سپرهای بلند چوبی هستند (مثل بازی کانتر) اما از ابزارهای قلعه کوب خبری نیست.
  11- نام نقاش
  برای بزرگ شدن تصویر کلیک کنید
  http://s2.picofile.com/file/8375035234/40871386.jpg

  آخرین ویرایش: شنبه 20 مهر 1398 06:34 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • پنجشنبه 18 مهر 1398 09:13 ق.ظ نظرات ()

  جوان تر که بودم مثل مورچه که دونه برنج جم می کنه کتابای نادر ابراهیمی رو جم می کردم. از جمله اون کتابهای یکی ش بود 40 نامه کوتاه به همسرم. خوبه که آدم نوشته های شخصی ش رو منتشر کنه اگر چیز به درد بخوری برای دیگرون داشته باشه.... و این هم نوشته های شخصی من برای دخترم که هفته قبل گذاشت رفت شهرستان و از شرش راحت شدیم:

  دستورالعلمهای واجب و مستحب:


  1.      خوابگاه

  a.      با هم اتاقی هات محترمانه رفتار کن.

  b.     ساعت خواب دیگران را رعایت کن.

  c.       اگر کسی ساعت خواب تو را رعایت نکرد همان اولین بار محترمانه ولی محکم تذکر بده.

  d.     صدای زنگ گوشی ت رو توی خوابگاه کم کن.

  e.       اگر کسی با گوشی یا تبلتش سر و صدا کرد محترمانه و محکم تذکر بده. همون اولین بار هم باید تذکر بدی. به دفعه دوم بکشه دیگه فایده نداره.

  f.       با گوشی ت آروم صحبت کن. ترجیحا وقتی پشت خط با کسی صحبت میکنی از اتاق برو بیرون.

  g.      درسهات رو توی اتاق مطالعه ی خوابگاه بخون.

  h.     برای کسی با گوشی فیلم و موسیقی نذار. اگر خواستی فیلمی رو به هم اتاقی هات نشون بدی با واتس آپ براشون بفرست.

  i.        صبح که از خواب بیدار شدی تخت خوابت رو جمع کن. شلخته نباش.

  j.        همیشه یک ساعت قبل از حرکت سرویس خوابگاه باید بیدار شده باشی.

  k.     در فعالیتهای ورزشی و ... شرکت کن.

  l.        گوشی/کیف پول/ وسایل قیمتی ت رو توی اتاق و روی میز نذار. اگر خواستی جایی بری اونها رو به هم اتاقی هات نسپر. بذارشون توی کمد و درش رو ببند.

  m.   نقاشی ها و کارهای عملی ت رو توی اتاق ولو نکن. شاید کسی ناخواسته دستش خورد و خرابشون کرد. از اتاق که میری بیرون جمعشون کن و بذارشون توی کمد.

  n.     کلید کمدت رو به کسی نده. اگر کسی ازت چیزی خواست خودت برو و از کمد دربیار و بهش بده. اگر کسی کلید کمدت رو خواست محترمانه درخواستش رو رد کن.

  o.      گوشی ت رو دست کسی نده. گوشی آدم مثه مسواک میمونه. این همیشه یادت باشه.

  p.     موقع آشپزی مزاحم آشپزی دیگران نشو.

  q.     در کمک کردن به دیگران پیش قدم نشو. یه بار که به کسی کمک بکنی میشه  وظیفه ت. اگر کسی ازت خواست کمکش کن و منت هم سرش بذار.

  r.       توی اتاق با کسی درگوشی حرف نزن.

  s.       با هم اتاقی هات درباره موضوعات سیاسی و دینی و .... بحث نکن. هر کسی ازت نظری پرسید که به این جور مسائل برمیگشت بگو من اهل این حرفها نیستم یا از این جور حرفها سردرنمیارم. اگر توی اتاق بحث شد سعی کن از اتاق بری بیرون.

  t.        از خوابگاه که میری دانشگاه حتما دفترچه بیمه ت رو ببر. دفترچه بیمه مثل کارت ملی و کارت دانشجویی میمونه. این سه تا باید همیشه همراهت باشه.

  2.      شهر

  a.      سوار تاکسی و اتوبوس که میشی مواظب کیف/موبایل/وسایل قیمتی ات باش.

  b.     با کسی که نمیشناسی توی اتوبوس و تاکسی گرم نگیر.

  c.       از کسی که نمیشناسی خوردنی نگیر مخصوصا آب میوه. اگر کسی بهت آب میوه تعارف کرد بده اول خودش بخوره.

  d.     گوشی لعنتی ت باید همیشه شارژ داشته باشه. حادثه از قبل خبر نمی کنه.

  e.       شهری که میری مردمش مذهبی ان. به اعتقادات اونها احترام بذار حتی اگر به اعتقادات تو احترام نذاشتند. همیشه یاد باشه که تو مهمونی و مهمون خر صاحب خونه اس.

  f.       از مسیرهای ناآشنا عبور نکن.

  g.      سعی کن اگر میری داخل شهر حتما یک یا دو نفر بدونن که داری کجا میری و کی برمیگردی. اگر سر ساعت برنگشتی حتما بهشون خبر بده که کجایی.

  h.     از تاکسی و سواری که پیاده شدی از پلاک عقبشون عکس بگیر. به درت می خوره.

  i.        توی خیابون با گوشی ت حرف نزن مگر اینکه واجب باشه. گوشی ت رو ازت بزنن من پول ندارم که بخرم. مال النا رو هم پس نمیگیرم که بدمش به تو. دست کم باید دو سه سال صبر کنی تا بتونی یکی دیگه بخری.

  j.        ماهی یکی دوباره به فامیلت سربزن. سعی کن کادو بگیری. دست خالی نرو.

  3.      سرکلاس

  a.      سرکلاس با بغل دستی ت صحبت نکن.

  b.     به استادها متلک ننداز.

  c.       اگر استاد متلکی انداخت جواب نده.

  d.     با استادها بحث نکن مگر اینکه درباره ی موضوع کاملا مطمئن باشی. راهی که توی میری رو اونها قبل از تو هزار بار رفتن.

  e.       با همکلاسی هات بی خودی بحث نکن. اگر لازم باشه استاد خودش تذکر میده.

  f.       سرکلاس دیر نرو. اگر به هر دلیلی تأخیر داشتی قبلش به استاد خبر بده و معذرت خواهی کن.

  g.      از کلاس های غیبت نکن. هر جلسه غیبت کلی به ضررت تموم میشه و باید چند برابر انرژی بذاری تا اون مطالب رو خودت بخونی.

  h.     سرماخوردی سر کلاس نره. بقیه م سرما می خورن.

  i.        تا حالا درباره ی نمره باهات چونه نمی زدم چون به زور می رفتی مدرسه. از الان دیگه خودت با پای خودت رفتی. نمره زیر هجده رو قبول ندارم. یه نمره زیر هجده بگیری پول توجیبی ت نصف میشه. دو تا زیر هجده بگیری پول توجیبی ت یک چهارم میشه. سه تا زیر هجده بگیری پول توجیبی ت یک هشتم میشه. خودت میدونی که شوخی ندارم. پس بشین مثل بچه آدم درس بخون.

  j.        دولت اگر هزینه درس خوندن تو رو میده وظیفه ش نیست بهت لطف کرده. این رو هیچ وقت یادت نره که تو وظیفه ته که درس بخونی چون خودت داوطلب شدی.

  k.     حساب پول ت رو داشته باش. هر چی که خرج کردی همون شب با تاریخش یادداشت کن. وسط ماه پول کم بیاری من ندارم که بهت بدم. زنگ نزنی بگی بابا پول بده.

  l.        پول توجیبی که میگیری یه مقدارش رو دست نزن. فکر کن اصلا اون رو نگرفتی. نگه دار برای مواقع ضروری.

  m.   چشم بهم بزنی شب امتحان شده. هر شب درس همون شب رو بخون. نذارش برای فردا.

  n.     آخر هفته هات رو صرف این طرف اون طرف رفتن نکن. بشین سر درسات.

  آخرین ویرایش: پنجشنبه 18 مهر 1398 09:25 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • جمعه 12 مهر 1398 08:36 ق.ظ نظرات ()
  http://s5.picofile.com/file/8374243550/152222.png
  تصویر بالا از صفحه 86 کتاب ملوانی نظام جدید آموزش و پرورش گرفته شده است. همانطور که می بینید نوشته است که نفتکش بریجتون در 13 مایلی غرب جزیره ی فارسی (یعنی در آبهای بین المللی) توسط مینی که بچه های سپاه گذاشته بودند آسیب دید. بعد هم اضافه کرده که این مین ریزی برای مقابله با ناامنی ها و تهدیدات دشمن انجام شد. حالا اینکه وقتی عراق نفتکشهای ایران را در درون آبهای ساحلی ایران هدف قرار می داده ما هم برداشتیم رفتیم وسط آبهای بین المللی مین ریزی کردیم به چه نوع امنیتی رسیدیم البته نتیجه اش را می توانید بعدتر در سوختن سکوهای نفتی رشادت و سلمان ببینید. 
  خلاصه اینکه در همه جای دنیا وقتی نیروهای نظامی یا اطلاعاتی کاری بر خلاف قوانین داخلی یا بین المللی انجام می دهند (عملیات کورت) قاعده اش این است که این را اعلام نمی کنند که بهانه به دست دیگران ندهند. ما بر عکس بقیه همه جا جار می زنیم که بر خلاف قوانین بین المللی رفته ایم و در آبهای بین المللی در مسیر کشتی های بی طرف مین ریزی کرده ایم.... یعنی اینکه
  دشمن دانا بلندت می کند
  بر زمینت می زند نادان دوست
  خداوند ما را از شر این دوستان در امان نگه دارد.
  آمین
  آخرین ویرایش: جمعه 12 مهر 1398 08:43 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • پنجشنبه 11 مهر 1398 08:22 ق.ظ نظرات ()
  در حالیکه دین از ما می خواهد به چیزی ایمان داشته باشم، پول از ما می خواد باور کنیم که دیگران به چیزی باور دارند.
  فیلسوفان و متفکران و پیامبران در طی ده ها هزار سال، پول را بدنام کرده اند و آن را منشأ تمام پلیدی ها شمرده اند. پول، هر چه که هست، اوج تحمل و رواداری انسانی هم هست. پول از زبان، از قوانین دولتی،  از موازین فرهنگی، از باورهای دینی و عادات اجتماعی سعه ی صدر بیشتری دارد. پول تنها نظام مبتنی بر اعتماد مخلوق انسان هاست که تقریبا هر شکافی میان فرهنگها را پر می کند و کسی را بر پایه ی گرایشهای دینی یا جنسیتی یا نژادی یا سنتی مرد تبعیض قرار نمی دهد. در سایه ی وجود پول حتی کسانی که همدیگر را نمی شناسند و به یکدیگر اعتماد ندارند می توانند همکاری موثری با یکدیگر داشته باشند.
  یووال نوح هراری- انسان خردمند-صفحه 264
  آخرین ویرایش: پنجشنبه 11 مهر 1398 08:27 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • سه شنبه 9 مهر 1398 08:36 ق.ظ نظرات ()
  http://s6.picofile.com/file/8373961276/01.png
  قرن دوم هجری مصادف شد با حرکتی که امروزه آن را با نام نهضت ترجمه می شناسیم. کتابهای زیادی در علوم و فلسفه از نقاط مختلف جهان و با زبانهای مختلف به عربی ترجمه شدند تا علوم روز آن زمان وارد دنیای اسلام شود. اما اینکه این علوم از کدام مبدأ وارد جهان اسلام شدند را به صورت خلاصه می توانید در نقشه ی بالا ببینید.
  آخرین ویرایش: سه شنبه 9 مهر 1398 08:40 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
تعداد صفحات : 2 1 2
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات