اولین خلبان جنگنده ی زن جهان که بود؟

صبیحه گوکچن دختر مصطفی عزت بیگ و اصالتا بوسنیایی بود. در زمانی که صبیحه به دنیا آمد بوسنی هنوز قسمتی از امپراتوری عثمانی بود. آتاتورک در سال 1925، و هنگامی که صبیحه 12 سال داشت، او را به فرزندی قبول کرد. از آن پس صبیحه با دختران دیگر آتاتورک زندگی کرد و بزرگ شد.

پس از این که در ترکیه قانون نام خانوادگی اعمال شد، آتاتورک در 1934 نام خانوادگیگ.گوکچن  را برای او انتخاب کرد. شش ماه بعد صبیحه به مدرسه خلبانی فرستاده شد.

آتاتورک اهمیت زیادی برای هوانوردی قائل بود و دل سال 1925 انجمن هوانوردی ترکیه را تأسیس کرد. او صبیحه را در سال 1935 با خودش به مراسم افتتاحیه ی یک آموزشگاه خلبانی برد. صبیحه در طی نمایشهای هوایی هیجان زده شد و هنگامی که آتاتورک از وی پرسید که آیا به هوانوردی علاقمند است پاسخ مثبت داد. آتاتورک به فواد بولسا، رئیس مدرسه دستور داد تا او را به عنوان اولین کارآموز زن ثبت نام کند. در ابتدا قرار بود که صبحیه چترباز شود اما او بیشتر به خلبانی علاقه داشت، و بنابراین گواهینامه خلبانی گرفت . گوکچن به همراه هفت دانشجوی پسر برای یک دوره ی پیشرفته به روسیه فرستاده شد. هنگامی که صبیحه در مسکو بود، خبر فوت خواهرش زهرا را فهمید و با روحیه ای فروپاشیده به ترکیه بازگشت و خود را منزوی کرد.

پس از مدتی، و به اصرار آتاتورک، صبیحه دوباره شروع به کار کرد و برای اولین بار در 25 فوریه 1936 پرواز با هواپیمای موتوردار را آغاز کرد. آتاتورک با دیدن موفقیتهای صبیحه به وی گفت: “شما مرا بسیار خوشحال کردید … شاید شما اولین زن خلبان نظامی در جهان باشید. … این برای ترکیه یک افتخار است که اولین زن خلبان نظامی جهان یک ترک تبار باشد.

صبیحه در سالهای 1936 و 37 به عنوان خلبان جنگنده آموزش دید و پس از دریافت گواهینامه ی خلبانی به مدت شش ماه در هنگ اول هواپیما در اسکی شهیر به عنوان خلبان جنگی آموزش دید.

او مهارت های خود را با پرواز هواپیماهای بمب افکن و جنگنده در هنگ یکم هواپیما در پایگاه هوایی اسکی شهیر بهبود بخشید و با شرکت در مانورهای نظامی اژه و تراکیه در سال 1937 تجربه کسب کرد. در همان سال در عملیات نظامی در جریان شورش درسیم شرکت کرد. اول طی این شورش پروازهای متعددی را علیه شورشیان انجام داد. از او به خاطر شجاعتش تقدیر شد و یک مدال مرصع انجمن هوانوردی ترکیه به وی اهدا شد. در سال 1938، او یک پرواز پنج روزه را در اطراف کشورهای بالکان انجام داد که مورد تحسین قرار گرفت. در همان سال، او به عنوان مربی ارشد مدرسه پرواز منصوب شد و تا سال 1954 به عنوان مربی خلبانی در آنجا خدمت کرد. در حال حاضر دومین فرودگاه بین المللی استانبول به نام او نامگذاری شده است. او به عنوان اولین خلبان زن جنگی در کتاب رکوردهای جهانی گینس معرفی شده است. شرکت گوگل در روز 22 مارس 2009، سالگرد تولد صبیحه، نشان خود را به افتخار او تغییر داد. صبیحه در سال 2001 و در سن 88 سالگی در گذشت. صبیحه در هنگام مرگ در حدود 8000 ساعت سابقه ی خلبانی داشت و در 32 عملیات نظامی شرکت کرده بود.

فرودگاه صبیحه گوکچن ، دومین فرودگاه استانبول، به نام او نامگذاری شده است.

ترجمه و تلخیص: رضا کیانی موحد

منبعSabiha Gökçen – Wikipedia

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *