این یوزی یک یوزی نیست

مسلسل دستی “اس آر2” یا “ورسک” در میانه دهه 90 توسعه یافت. پس از ساخت موفقیت آمیز گلوله های پرقدرت ضدزره 21×9 “اس پی 10” و بکارگیری آنها در تپانچه “اس آر 1″، سازمان اف اس بی[i] از موسسه “تحقیقاتی- علمی مهندسی مکانیک دقیق” در خواست کرد تا یک مسلسل دستی برای استفاده از این گلوله ها طراحی کند. این مسلسل دستی برای اولین بار در سال 1999 به نمایش درآمد و از اوایل قرن بیست و یکم در اختیار اف اس بی و دیگر نیروهای نخبه روسیه قرارگرفته است. با بکارگیری استانداردهای امروزین، ورسک سلاحی کاملا قدرتمند از کار درآمده است و تیرانداز می تواند با استفاده از آن مهمات ضدزره خود را تا فاصله 150 متری شلیک کند.

اولین نمونه اس آر 2 با شکلی شبیه به یوزی، قنداق تاشو و روپوش لوله چوبی

ورسک سلاحی نسبتا جمع و جور و سبک است و می توان به راحتی آن را در زیر بغل پنهان کرد. بر خلاف بیشتر مسلسلهای دستی، ورسک با گاز باروت عمل می کند و سیستم کار آن بر اساس تفنگ هجومی “اس آر 3” طراحی شده است. ورسک از یک پیستون بلند که در بالای لوله سلاح نصب شده است استفاده می کند. بدنه از فولاد چکش کاری شده و قبضه آن از پلیمر ساخته شده اند. 2 برگه در 2 طرف سلاح نصب شده اند. برگه سمت راست  به عنوان ضامن و برگه سمت چپ به عنوان برگه ناظم آتش بکارمی روند. یک قنداق جمع شونده فولادی بر روی سلاح نصب شده است که می توان آن را به سمت بالا و جلو جمع کرد.

یکی از ورسک های اولیه


اس آر 2 ام آخرین مدل از ورسک به همراه لیزرپوینت و قنداق بزرگتر


اس آر 2 ام به همراه قنداق تا شده

در مدل اس آر2 ام، قنداق را دوباره طراحی کرده اند تا بتوان بر روی سلاح از لیزرپوینت استفاده کرد. دستگاه نشانه روی استاندارد ورسک بسیار ساده است. خشابهای ورسک می توانند 20 یا 30 فشنگ را در میان خود جای دهند. برای راحتی تیرانداز می توان یک دستگیره ساخته شده از پلیمر نیز در جلوی سلاح نصب کرد.

جدول مشخصات سلاح

ورسک اس آر 2مشخصات
کالیبر21×9 اس پی 10/ اس پی 11
وزن خالی1.65 کیلوگرم
طول با قنداق جمع603 میلیمتر
طول با قنداق باز367 میلیمتر
طول لوله172 میلیمتر
تعداد خان6
نواخت900 تیر در دقیقه
خشاب20 یا 30 تیر
برد موثر100 متر

[i] سازمان امنیت فدرال روسیه و جایگزین کا گ ب.

5 دیدگاه برای “این یوزی یک یوزی نیست”

  1. بنده همون شخصی هستم که می شناسید و لازم به گفتن نیست.خواستم اجازه بدهید بنده اینجا کامنت بزارم.قبلا ما می امدیدم حرف هایی از سر بیکاری و برای تمسخر در قسمت نظرات می نوشتیم که خوب منطقی نبود وجملاتی می نوشتم که درست نبود.امروز می خواهیم جبران کنیم.اگر بتوانید به ما یک فرصت دوباره دهید.اگر حرفی ما زدیم به خاطر شرایط بود.امروز منطق بر شرایط غلبه دارد.امیدوارم رهبر فوکو سوزوکی از ما راضی باشد گرچه شاید این تنها توهم ذهنی باشد.با او از طریق ایمیل در ارتباطم.امید به رضایتش.

  2. https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_assault_rifles به این ادرس مراجعه کنید.قطعا اطلاعات خوبی در مورد اسلحه های تهاجمی است.ممنون از اعتمادتون.باز هم تاکید می کنم قبلا شخصی از اطلاعات بنده سوء استفاده می کرد و در بخش نظرات فحاشی می کرد.اگر در وبسایت ها فحاشی شده باز هم عذر می خواهم.یا علی.

  3. سلام چقدر دلم به اقا رضای نظامی نویس تنگ شده بود . الان امدم دیبدم جمع دوستان هم جمع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *