منشور کبیر

مگنا چارتا در ژوئن 1215 میلادی بین بارونهای بریتانیا و شاه وقت این کشور جان امضا شد. اصل لغت مگنا چارتا لاتین است و می توان آن را منشور کبیر ترجمه کرد. این سند یکی از مهمترین اسناد بریتانیای قرون وسطی است.

مگنا چارتا یک سری قول و قرار بین شاه و رعیت اوست که روابط بین شاه انگلستان و رعیت او را بر اساس رسومات دوران فئودال تنظیم می کند. مگناچارتا کوششی از سوی بارون ها بود تا جلوی شاه را در سوء استفاده از قدرتش بگیرند و فشار او را بر مردم کاهش دهند.

اما چرا باید شاهی ،که قدرتمندترین شخص یک کشور است، در برابر بارونهایش تسلیم شود و از قدرت خود چشم پوشی کند؟

شاه انگلستان سالهای سال دارای متصرفاتی در خاک فرانسه بود. بارونهای او برای دفاع شاه از قلمرو اش پول و مردان جنگی مورد نیاز شاه را فراهم می کردند. به صورت سنتی، شاه باید قبل از افزایش مالیات (که جمع آوری آن با بارون ها بود) یا یک عملیات جنگی بزرگ (که بازهم تأمین نیروی انسانی آن با بارونها بود) باید با آنها مشورت می کرد. این امر از قوانین جامعه فئودال آن روز بود.

زمانی که عملیات جنگی شاه با موفقیت همراه بود رابطه او با بارون هایش خوب بود. اما جان در عملیات نظامی اش در فرانسه ناکام ماند. تقاضای دائمی او برای پول و سربازان بیشتر بارونهایش رو جان به سر کرده بود. در سال 1204 او تمام زمینهایش در شمال فرانسه را از دست داد. در عوض، او بدون مشورت با بارونها مالیتها را افزایش داد. جان بازی را به هم زد.

اما اشتباهات او بدین جا ختم نشد. جان کلیسای کاتولیک را هم برسرخشم آورده بود. در سال 1207 پاپ اعظم ، که از رفتار جان ناراحت بود، خدمات کلیسا را در خاک انگلستان به حالت تعلیق درآورد. دین ، و ترس از آتش جهنم البته، برای مردم و خود بارونها مهم بود. کلیسای کاتولیک اعتقاد داشت مردم زمانی به ملکوت خداوند وارد می شوند که کلیسا مطمئن باشد آنها به اندازه کافی خوب بوده اند. چگونه آنها می توانستند خوبی و عشق به خداوند را نشان بدهند زمانی که کلیسا تعطیل بود؟ بدتر از همه اینکه دو سال بعد پاپ جان را تکفیر کرد. شاه دیگر نمی توانست به بهشت وارد شود مگر با ابراز توبه و پذیرش آن توسط پاپ. جان، که در وضعیت دشواری قرار داشت، در نهایت تسلیم شد، قدرت کلیسا را به رسمیت شناخت و در سال 1214 امتیازات زیادی به کلیسا واگذارکرد.

اما این سال برای جان مصیبتهای بیشتری به همراه داشت. یکبار دیگر او در یک عملیات نظامی برای بازپس گرفتن زمینهایش در فرانسه شکست خورد. او به لندن بازگشت و مالیتها را بازهم بالاتر برد. اما اینبار در میان بارونهایش گوش شنوایی وجود نداشت. آنها بر علیه جان شوریدند و لندن به تسخیر بارونهای شورشی درآمد. اما دو طرف نیرویی برابر داشتند و به زودی بازی به تساوی کشیده شد. جان و بارونهایش بهار 1215 را به مذاکره گذراندند و نتیجه این مذاکرات امضای منشور بزرگ توسط شاه بود.

          

اما دستآوردهای منشور کبیر چه بود؟

63 ماده این سند را می توان به دو دسته تقسیم کرد:

دسته اول به موقعیت کلیسای کاتولیک در انگلستان می پردازد و دسته دوم از تندی کردن شاه بر علیه بارونهایش جلوگیری می کند. بسیاری از این مواد امروزه جزء مهمی از حقوق قانونی و قضایی مردم بریتانیا هستند.

مگناچارتا قوانینی را در بر داشت که خوب و مصفانه بودند. ماگناچارتا تضمین می کرد که هرکسی باید حق دسترسی به دادگاه را داشته باشد و فقر و مالی نباید سبب شد تا کسی از مراجعه به دادگاه خود داری کند.

همچنین بر طبق این سند هیچ مرد آزادی را نمی توان بدون محاکمه در یک دادگاه قانونی شایسته به زندان انداخت یا مجازات کرد. بعدا لغت “مرد آزاد” را با “هرکس” عوض کردند تا منشور کبیر شامل همه مردم شود.

آخرین بخشهای منشور کبیر به چگونگی اجرای آن می پردازد. 25 بارون مسئولیت اطمینان یافتن از التزام شاه به مفاد منشور کبیر را برعهده گرفتند. منشور کبیر آشکارا بیان می کند که آنها می توانند در صورت نیاز از نیرویشان برعلیه شاه خاطی استفاده کنند. برای اینکه جان بیشتر زیرفشار قرار بگیرد مهر سلطنتی را بر پای منشور کبیر نشاندند و آن را در معرض دید مردم قراردادند تا حمایت علنی سلطنت را از مفاد منشور کبیر نشان دهند.

منبع

متن کامل مفاد مگناچارتا را می توانید در آدرس زیر پیداکنید:

www.britannia.com/history/magna2.html

در صورت استفاده در سایر وبلاگها و سایتها لینک مطلب در Wars and history و نام نویسنده و یا مترجم را ذکر کنید.

2 دیدگاه برای “منشور کبیر”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *