نقش نیروی هوایی در جنگ ظفار؛قسمت سوم

عمان پس از جنگ داخلی


PLEASE PURCHASE PERSONAL LICENSE

بکارگرفتن اسکای مستر ها و هانتر های نیروی هوایی عمان و فانتوم های ایرانی به علاوه حملات زمینی سربازان ایرانی و عمانی توسط هلیکوپترها ثابت کردند که برای پایان دادن به شورش ظفار کفایت می کنند. بدون آنها پاسگاه های دورافتاده ای که در مسیر خطوط تدارکاتی شورشیان ساخته شده بود قابل نگهداری نبودند. این پاسگاه ها در تضعیف موقعیت شورشیان بسیار مؤثر بودند. آنها به خوبی خطوط تدارکاتی شورشیان را قطع کردند در حالیکه شورشیان را مجبور می کردند که به مواضع مستحکم شان نیروی های دولتی حمله کنند و در برابر آتش برتر آنها قرار بگیرند.


اگرچه نیروی هوای عمان تا اواخر دهه 70 درگیر عملیات بر علیه شورشیان در منطقه ظفار بود اولویتهای آن شروع به تغییرکردن کردند. خرید 12 فروند جنگنده بمب افکن جاگوار در سال 1977 برای جایگزینی استرایک مسترهای اسکادران یکم یک قدم مهم بود.


اندکی بعد چند فرودگاه از جمله صلاحه، بیت الفج گسترش یافتند. یک فرودگاه مدرن هم در توماریت ساخته شد.در سال 1977 عمان جنگنده-بمب جاگوار سفارش داد. اگرچه این هواپیماها بیشتر در نقش پشتیبانی نزدیک ظاهر شدند اما گاهی در حال حمل موشکهای سایندویندر دیده می شدند.


اولین اسکادران جاگوارهای برای آموزش خلبانها و خدمه زمینی عمانی بکارگرفته شدند. اما، آنها به همراه هانترهای باقی مانده مسلح به سایدویندر شدند و گاهی به مأموریتهای گشت هوایی اعزام می شدند. پس از تحویل جاگوارها آنها را با موشکهای ماترا آر-550 ماژیک مسلح کردند. جاگوارهای عمانی در اسکادران هشتم ،مستقر در توماریت، و اسکادران بیستم ،مستقر در مسیره، سازماندهی شدند.


در اواخر دهه 80 میلادی یک سفارش معنادار دیگر داده شد. در ابتدا قرار شد که 8 فروند تورنادو ای.دی.وی برای مقابله با خطرات ناشی از یمن جنوبی ،و ایران انقلابی، خریداری شود. به هرحال به دلیل افت ناگهانی قیمت نفت 8 فروند جنگنده-بمب افکن هاوک مارک103 و 8 فروند هاوک مارک 203 سفارش داده شدند. در دهه 90 میلادی نیروی هوایی عمان به نیروی هوایی سلطنتی عمان تغییر نام داده شد و صاحب 4 پایگاه درن و بزرگ در صیب، صلاحه، مسیره و توماریت به همراه دو آموزشگاه بزرگ ،آکادمی سلطان قابوس و کالج فنون هوانوردی در صیب گردید.


استرایک مسترهای عمان در ژوانویه 2001 بازنشسته شدند. با وجود بیش از 31 سال خدمت ،که بعضی از آنها با 8 تا 10 ساعت سابقه پرواز سقوط کردند، 3 فروند از آنها در اثر آتش دشمن و 4 فروند در اثر حوادث غیررزمی سقوط کردند. 5 فروند از آنها در سال 1975 به سنگاپور فروخته شدند.


در سال 2000 جاگوارها به استاندارد جاگوار-97 ارتقا پیداکردند. در طی این پروژه جاگوارها به تجهیزات کابین مدرن، دستگاه ناوبری جدید و تصویربردار مادون قرمز مجهز شدند. همچنین توانایی حمل پدهای TIALD در زیر بدنه و بکارگیری بمب های لیزری به آنها افزوده شد. هر دو اسکادران هشتم و بیستم به توماریت منتقل شدند.


در سال 2002 عمان در نهایت اولین هواپیماهای درجه یک خود را سفارش داد. آنها قراردادی برای خرید 12 فروند اف-16 سی/دی مسلح به موشکهای امرام با لاکهید آمریکا امضاکردند. یک سال بعد اولین هواپیماهای تراری سی-27.جی اسپارتان به نیروی هوایی عمان تحویل داده شد تا جانشین اسکای وان ها و کاریبوس ها شوند. پلیس این کشور ها 6 فروند هلیکوپتر بل-139 سفارش داد. همچنین عمان در سال 2004 بیست فروند هلیکوپتر ان.اچ-90 سفارش داد. باقی مانده جاگوارها نیز ارتقا پیداکردند و توانایی RAFO آنها افزایش یافت.


PLEASE PURCHASE PERSONAL LICENSE

وضعیت اقتصادی و استانداردهای زندگی در عمان پس از جنگ ظفار به صورت گسترده ای بهبود پیداکرده است. با این وجود آینده این کشور استراتژیک هنوز نامطمئن به نظر می رسد. سلطان قابوس هنوز در راس هرم قدرت است اما هیچ فرزند ذکور یا جانشینی ندارد در حالیکه بیشتر پستهای مهم دولتی مانند وزارت دفاع، اقتصاد و امور خارجه را خود در اختیار گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *